Zlatno pravilo je da na aerodrom treba doći najmanje dva sata uoči leta.
Ovo je procenjeno kao dovoljno vremena da se obavi sve što je potrebno i stigne na gejt bez žurbe. Ipak, u zavisnosti od doba godine, prometnosti aerodroma i drugih faktora, postoje situacije kada je potrebno biti tamo još pre. Otkrivamo vam šta treba da se zapitate pri planiranju dolaska na aerodrom kako biste procenili koliko ranije treba doći na aerodrom.
Da li imate prevoz do aerodroma?
Prvi faktor koji treba uzeti u obzir pri planiranju putovanja je udaljenost aerodroma i vreme potrebno da stignete do njega. Važno je imati u vidu gužve u saobraćaju, red vožnje i nepouzdanost gradskog prevoza.
U Beogradu se često održavaju različite manifestacije i događaji usred kojih dolazi do izmena u saobraćaju, zastoja i gužvi.
Najpouzdanija opcija prevoza do aerodroma je vaš lični automobil. Jednostavno rezervišite mesto na Tesla parkingu na aerodromu u Beogradu i ostavite svoje vozilo na sigurnom. Naši zaposleni će vas odatle prevesti do terminala, čime ćete značajno uštedeti vreme bez rizika od kašnjenja.
U slučajevima kada morate ići gradskim prevozom, savetuje se polazak ranije, a ako je vaš izbor taksi do aerodroma, preporuka je da ga rezervišete unapred.
Da li ste izvršili online čekiranje?
Na šalterima za check-in ponekad dolazi do velikih gužvi. Zbog toga je preporuka da, kad god je to moguće, obavite online čekiranje karte za avion, čime ćete uštedeti vreme. U slučaju kada avio-kompanija ovo ne omogućava ili se morate čekirati uživo zbog predaje prtljaga, preporuka je doći ranije kako ne biste rizikovali.
Da li predajete prtljag ili putujete samo sa ručnim?
Ako imate samo ručni prtljag u avionu i obavili ste online check-in, dva sata će biti sasvim dovoljno vremena da prođete bezbednosnu i pasošku kontrolu i uputite se na svoj gejt. Međutim, kada predajete kofer preporučuje se da dođete malo ranije, posebno ukoliko znate da je aerodrom prometan.
Koliko je prometan aerodrom?
Prometnost aerodroma značajno utiče na vreme potrebno za obavljanje svih procedura. Pre polaska, istražite kolika je očekivana prometnost u vreme vašeg leta i prilagodite dolazak tome.
Koje je doba godine?
Putovanje u vreme letnjih odmora, Božića ili za Prvi maj može značajno produžiti vreme čekanja. Tokom ovih perioda gužve su veće, pa se preporučuje da pođete znatno ranije nego što biste inače kako biste izbegli nepotreban stres i potencijalno kašnjenje na let.
Da li aerodrom ima automatizovane procese?
Automatizacija na aerodromima donosi brojne prednosti za putnike. Automatska predaja prtljaga i prijava na let značajno štede vreme jer aerodrom u Beogradu odnedavno ima 16 elektronskih i-gejtova koji omogućava brži prolazak kroz pasošku kontrolu bez čekanja u redu na šalteru kod službenika.
Koliko često putujete i da li su vam poznate procedure?
Ako se spremate za svoj prvi let avionom normalno je da se pitate koliko pre putovanja je dovoljno doći na aerodrom i šta vas tamo očekuje. Kako biste umanjili tremu, bolje je krenuti nešto ranije. Na taj način ćete imati dovoljno vremena da se upoznate sa svakom od procedura i rasporedom na aerodromu, te da blagovremeno pronađete svoj gejt.
Sa kim putujete?
Ukoliko putujete sa malom decom, starijim, slabije pokretnim članovima porodice ili kućnim ljubimcima, imajte u vidu da bi trebalo da krenete malo ranije.
Deca moraju da imaju pripremljene pasoše, a ako putuju samo sa jednim roditeljem, biće neophodna i saglasnost drugog roditelja o putovanju deteta. Ona mora biti prethodno overena kod notara. Kako je neophodno priložiti pasoš svakog deteta, velikim porodicama se savetuje da budu na aerodromu minimum 3 sata uoči leta.
Bebe u avionu moraju imati sklopiva kolica koja će roditelji složiti uoči bezbednosne kontrole, kao i pred ulazak u avion, a potom i predati posadi koja će ih vratiti po sletanju.
Bolje je biti na gejtu ranije nego žuriti i stresirati sebe i mališane. Ako je kod njih prisutan strah od letenja, stvaranjem opuštene atmosfere i pretvaranjem svakog koraka u igru, zabavićete ih i opustiti. Na aerodromima je dostupno mnoštvo sadržaja koji mogu biti zanimljivi deci.
Starijim licima i osobama sa ograničenom pokretljivošću takođe je neophodno više vremena da pređu put od ulaza na terminal do gejta. Imajte u vidu da postoji i pomoć u vidu asistenta na aerodromu za koju imate pravo da se prijavite unapred.
Od vlasnika kućnih ljubimaca koji će biti u putničkoj kabini se takođe očekuje da dođu ranije, ali ne prerano da se ljubimci ne bi uznemirili. Za životinje koje putuju među predatim prtljagom, odvojeno od svojih vlasnika, preporuka da budu ranije na aerodromu.
Da li predajete specifičan prtljag?
Ako na putovanje nosite specifičan cargo prtljag ili, recimo, muzičke instrumente, preporuka je da dođete ranije kako biste ga propisno predali i uverili se da će on biti zaštićen i ukrcan na vaš let.
Gde putujete i preko koje avio-kompanije?
Na aerodromu Nikola Tesla se za letove avio-kompanije Air Serbia šalteri otvaraju 150 minuta uoči leta, dok za sve ostale važi pravilo od 120 minuta.
Za Dubai, Dohu, Abu Dabi, Njujork i Tel Aviv šalteri se otvaraju 180 minuta uoči putovanja, dok za let za Peking prijava na šalteru počinje već 240 minuta pred poletanje.
Da li planirate šoping?
Duty free prodavnice na aerodromima svima su privlačne. One predstavljaju poslednju šansu da u inostranstvu kupite suvenire pred polazak kući, ali i da otkrijete vrhunsku kozmetiku, slatkiše i pića po pristupačnim cenama.
Budite sigurni da na nećete biti jedini koji se raduju šopingu na aerodromu, te da su gužve u redu za kasu za očekivati. Zato, da biste opušteno razgledali rafove i uživali u šopingu, savetujemo vam da vreme za šoping unapred predvidite i prilagodite svoj dolazak na aerodrom.
Sada znate koje sve faktore da imate u vidu pri planiranju dolaska na aerodrom i uz ove savete ćete bez stresa uživati u budućim putovanjima.