Džet leg (jet lag) je poremećaj do kog dolazi prilikom leta avionom kroz nekoliko vremenskih zona. Tada se mogu osetiti određene posledice usled neusaglašenosti čovekovog uobičajenog fiziološkog ritma i geografskog ritma. Naziva se još i cirkadijalna disritmija.
Pročitajte u nastavku bloga koji su najčešći simptomi džet lega i kako ih umanjiti.
Zašto se događa džet leg?
Ukratko, ukoliko vaše telo očekuje da je na destinaciji na koju ste stigli noć, a tamo je jutro, doći će do mimoilaženja vašeg biološkog ritma sa geografskim, a vi ćete se najčešće osećati umorno ili imate poteškoća da zaspite.
Praksa pokazuje da putovanja u smeru istok-zapad ljudi lakše podnose, jer duži dan manje remeti organizam od smanjenog broja sunčanih časova. Takođe, mlađe osobe se adaptiraju brže od starijih. Lične karakteristike ovde igraju ulogu jer „noćne ptice“ bolje podnose putovanja na istok, dok se jutarnji tipovi lakše prilagode kada putuju na zapad.
Koji su simptomi?
Džet leg simptomi najčešće obuhvataju sledeće:
Poteškoće pri odlaženju na spavanje na vreme – iako ste svesni da je vreme za odmor, telo i um jednostavno odbijaju da se “isključe.” Možda osećate unutrašnju napetost ili imate osećaj da još nešto treba da završite, što odlaže odlazak u krevet;
Nesanica uprkos fizičkom umoru – san vam ne dolazi na oči iako je telo iscrpljeno i čitavog dana ste obilazili znamenitosti ili bili fizički aktivni;
Pospanost u toku dana – u toku dana osećate neprestanu potrebu da dremnete i nedostaje vam san;
Stalni osećaj umora i iscrpljenosti – bez obzira na dužinu sna ili odmaranje, osećaj energije ne dolazi. Čini vam se da vučete dan iz jedne obaveze u drugu bez dovoljno snage;
Konfuzija, zbunjenost – usporeni ste, teže se fokusirate ili donosite odluke. Povremeno imate osećaj da ste dezorijentisani i kao da vam misli “beže”;
Osećaj nervoze – neispavanost obično dovodi do iritabilnosti, moguće je da će vas nervirati stvari na koje inače ne biste obratili pažnju;
Stomačni problemi – nisu toliko čest simptom, ali s vremena na vreme džet leg dovodi i do gubitka apetita, mučnine, zatvora ili dijareje.
Koliko traje džet leg?
Najčešće prolazi sam od sebe nakon nekoliko dana. U proseku je potrebno dan do dan i po za svaku vremensku zonu kroz koju se prošlo. Međutim, postoje slučajevi kada su se pacijenti žalili da osećaju posledice džet lega i nekoliko nedelja nakon leta avionom.
Može li se sprečiti?
Džet leg se teško može u potpunosti sprečiti, ali se njegovi simptomi mogu svesti na minimum. Potrebno je preuzeti preventivne mere nekoliko dana pre i posle leta.
Pre leta
- Dobro se naspavajte uoči putovanja. Ukoliko krećete umorni i neispavani simptomi će biti mnogo teži.
- Prilagođavajte svoj raspored spavanja postepeno nekoliko dana uoči puta:
- Ako putujete na istok, odlazite na spavanje bar sat ranije kako biste se privikli na lokalno vreme.
- Ako putujete na zapad, ostanite budni bar sat duže svake noći.
- Prilagodite vreme svojih obroka vremenu u koje ćete ih jesti na svojoj destinaciji koliko god je to moguće.
- Ukoliko putujete na izrazito važan događaj ili poslovni sastanak, razmotrite rezervaciju leta par dana ranije kako biste imali vremena da se prilagodite.
- Hidrirajte se uoči i za vreme leta.
- Jedite manje i što zdravije obroke uoči leta kako biste izbegli stomačne probleme i osećaj težine.
- Ukoliko ste ranije imali problema sa težim oblikom džet lega, razgovarajte pre putovanja sa izabranim lekarom kako bi vam prepisao lekove za spavanje ili dao koristan savet.
- Kao i uoči svakog puta, preporuka je ubaciti pakovanje probiotika i suplemenata za jačanje imuniteta u ručni prtljag ili prtljag u avionu. Magnezijum može biti posebno koristan za smanjenje napetosti i otklanjanje umora.
- Ukoliko uzimate prepisanu terapiju, takođe se konsultujte sa svojim lekarom o tome da li je potrebno promeniti vreme pijenja leka.
- Opremite se slušalicama, udobnim jastukom i maskom za oči. Probajte da spavate u avionu ukoliko je na destinaciji na koju letite dan.
Posle leta
- Prilagodite svoje izlaganje svetlosti kako biste podesili cirkadijalni ritam:
- Nakon putovanja na zapad, izložite se večernjoj svetlosti i provedite vreme na otvorenom.
- Nakon putovanja na istok, izložite se jutarnjoj sunčevoj svetlosti.
- Za razlike u vremenskoj zoni veće od 8 sati, strateški se prilagođavajte (izbegavajte jarku svetlost ujutru i uveče ukoliko je potrebno).
- Prihvatite lokalno vreme što pre:
- Ručni časovnik ili sat na telefonu odmah prebacite na odgovarajuću vremensku zonu.
- Jedite u vreme kada jedu lokalci.
- Hidrirajte se tokom leta i nakon što sletite.
- Izbegavajte prvih dana alkohol jer može izazvati dehidrataciju i narušiti prirodni ciklus spavanja.
- Kofein koristite umereno i strateški – tokom dana može pomoći, ali ga izbegavajte popodne i uveče.
- Pokušajte da provedete prvih dana što više vremena na otvorenom, na jarkoj sunčevoj svetlosti kako bi se vaš biološki sat resetovao.
- Budite fizički aktivni u toku dana, ali ne neposredno pred spavanje.
Nadamo se da su vam naši saveti bili od koristi. Kada budete planirali svoju narednu avanturu, ne zaboravite na Tesla Parking na aerodromu. Putujte bezbrižno, jer će vaš automobil biti na sigurnom.