Sleteli ste na aerodrom, prošli pasošku kontrolu i zatim pored trake za prtljag doživeli šok. Vašeg kofera nema nigde!
Niko nije svestan neprijatnosti ovog iskustva sve dok mu se ono jednom ne dogodi.
Tada je važno ne paničiti i kontaktirati nadležne službe jer je njihova dužnost da lociraju gde se nalazi vaš kofer i dostave ga u najkraćem roku. Pročitajte u nastavku kome se obratiti za izgubljen prtljag i koja su vaša prava u slučaju trajnog nestanka kofera.
Nakon koliko vremena se smatra da je prtljag izgubljen?
Ako se nakon sat do sat i po od sletanja vašeg aviona i čekanja pored trake za prtljag vaš kofer još uvek nije pojavio, velike su šanse da je izgubljen.
Kada se uverite da više niko iz vašeg aviona ne preuzima stvari, odnosno kada se na info displeju promeni broj leta, postaje besmisleno ostajati pored trake i vreme je da se preuzmu određeni koraci.
Koliko često se desi da prtljag bude trajno izgubljen?
Statistike govore da je samo 28 od 100.000 puta prtljag trajno izgubljen. Takvi slučajevi najčešće uključuju torbe koje nemaju identifikacione oznake ili su one tokom puta oštećene ili otpale sa prtljaga.
Prema izveštaju SITA Baggage IT Insights iz 2022. godine, 6,5 torbi na svakih 1.000 putnika bude pogrešno obrađeno, ali većina bude pronađena i isporučena vlasnicima u roku od 48 sati.
Kome se prvom obratiti za izgubljen kofer na aerodromu?
Ako ste utvrdili da vašeg prtljaga definitivno nema, neophodno je da se obratite operateru nadležnom za avio-kompaniju preko koje ste putovali dok ste još u delu za dolaske na aerodromu. Imajte u vidu da generalna korisnička služba na aerodromu najčešće ne može da vam da odgovore na pitanja o prtljagu već je potrebno otići na odgovarajući šalter.
Većina svetskih aerodroma ima službu za izgubljeni prtljag od koje ćete dobiti informacije o tome gde se nalazi vaš kofer i koje je procenjeno vreme dolaska.
Šalteri za prijavu izgubljenog kofera na Aerodromu Nikola Tesla
Ako ste putovali preko neke od sledećih kompanija:
- Air France -AF
- British Airways -BA
- Hainan Airlines-HU
- Air Serbia- JU
- KLM Royal Dutch Airlines – KL
- Pegasus Airlines – PC
- Qatar Airways -QR
- Tarom – RO
- Turkish Airlines – TK
- EasyJet – U2
- Fly Dubai – FZ
- Air Cario – SM
- Israir – 6H
- Eurowings – EW
- Luxair- LG
- Norwegian – DY
- Air Montenegro – MNE
- Nouvelair- BJ
- Lufthansa – LH
- Austrian Airlines – OS
- Swiss – LX
- Wizz Air – W6
Potrebno je da se uputite na šalter za izgubljeno/nađeno u zoni za preuzimanje prtljaga, i obratite operateru Menzies aviation /Sky Partner.
Broj telefona: +381 11 209 7416 (svakim danom od 8 do 12 i od 18 do 20 časova)
E-mail adresa: beg.lostandfound@menziesaviation.com
A ako ste koristili usluge kompanija:
- LOT Polish Airlines – LO
- Aegean Airlines – A3
- Arkia – IZ
- Ajet – VF
Kontaktirajte operatera Goldair handling na šalteru za izgubljeno/nađeno.
Broj telefona: + 381 11 209 7120 (svakim danom od 9 do 15 časova)
E-mail adresa: beg.ll@goldair-handling.com
Ukoliko vaše putovanje podrazumeva presedanje, preporučujemo da kontaktirate avio-kompaniju koja je realizovala vaš poslednji let.
Prijava nepravilnosti sa prtljagom (Property Irregularity Report)
Nakon što ste pronašli šalter operatera avio-kompanije s kojom ste putovali, zatražite prijavu nepravilnosti sa prtljagom (Property Irregularity Report). Popunjavanjem ovog dokumenta ubrzaćete proces pronalaska prtljaga, a on vam omogućava i da kasnije podnesete zahtev za obeštećenje ukoliko prtljag ne bude pronađen.
Važno je da što detaljnije opišete spoljne karakteristike svog kofera, uključujući boju, dimenzije, proizvođača i ostale prepoznatljive detalje kojih se setite.
Naknada štete za izgubljen prtljag
U skladu sa Montrealskom konvencijom avio-prevoznik je odgovoran za uništenje, gubitak prtljaga ili oštećenje do 1.000 SDR (Special Drawing Rights). Kad prtljag nije registrovan, avio-prevoznik je odgovoran samo ako je direktno kriv.
U mnogim situacijama su avio-kompanije veoma uslužne i izlaze u susret putnicima čiji su koferi izgubljeni. Pokrivaju deo troškova za potrepštine poput odeće, dezodoransa, osnovnih komada garderobe, četkice i paste za zube, ali ovo se uglavnom odnosi na situacije kada putnik stigne na destinaciju, a ne u povratku kući jer se kod kuće podrazumeva da ima sve najpotrebnije.
Pre kupovine avio-karata, savetujemo da uvek proverite kakva je politika kuće po pitanju izgubljenog prtljaga.
Većina osiguravajućih društava pokriva slučajeve izgubljenog prtljaga. Proverite pre putovanja da li je to slučaj i sa vašim. Osiguranje vam može pružiti dodatnu podršku u slučaju izgubljenog ili prtljaga koji kasni, a dodatna olakšavajuća okolnost je ta da većina osiguravajućih polisa pokriva gubitke prema vrednosti imovine, dok avio-kompanije obično nude ograničenu nadoknadu po osobi. Ako posedujete putno osiguranje, savetujemo da se obratite svojoj osiguravajućoj kući za više informacija.
Savet: napravite spisak svih predmeta koji se nalaze u vašem prtljagu i držite ga kod sebe za vreme i nakon leta. Ukoliko dođe do gubljenja prtljaga jednostavnije ćete ispostaviti spisak i tražiti naknadu.
Izgubljen prtljag: Air Serbia
U slučaju da ste putovali kompanijom Air Serbia i da nakon 5 dana vaš prtljag nije stigao, potrebno je da za svaki komad prtljaga popunite zasebni formular u pdf formatu i pošaljete ga na e-mail adresu baggageservices@airserbia.com.
Ako se desilo da nakon 21 dana i dalje niste dobili svoje stvari vreme je da podnesete zahtev za odštetu putem njihovog oficijalnog web sajta.
I za kraj, setite se da statistike idu u vašu korist. Trajno gubljenje prtljaga događa se zaista retko, a danas je čak i na najmanjim turističkim destinacijama moguće kupiti sve najosnovnije potrepštine, tako da će čekanje vašeg prtljaga biti neprijatno, ali ipak manje stresno.
Nadamo se da vam je ovaj blog bio koristan i ne zaboravite da je naš Tesla Parking, nadomak aerodroma u Beogradu, pouzdano mesto na kom možete ostaviti svoje vozilo na bezbednom dok ste na putovanju.