Bilo da ste trenutno trudni i planirate svoj baby moon (poslednje putovanje pre nego što beba dođe) ili vama bliska osoba čeka dete, sigurno imate određena pitanja koja se tiču putovanja u trudnoći.
Zdrave trudnice po pravilu mogu putovati avionom sve do kraja 36. nedelje trudnoće. Međutim, postoje određena pravila i procedure kojih se moraju pridržavati. U ovom blogu saznaćete kako se najbolje pripremiti za let. Otkrivamo vam 15 najznačajnijih saveta za putovanje avionom u trudnoći.
Proverite pravila avio-kompanije
Svaki avio-prevoznik ima svoja pravila, ali u većini slučajeva je trudnicama dozvoljeno da lete sve do kraja 36. nedelje trudnoće. Pod uslovom da čekaju jednu bebu. Za buduće mame blizanaca i trojki propisi su nešto rigorozniji, te je njima dopušteno putovanje avionom zaključno sa 32. nedeljom.
Važno je pre putovanja proveriti zahteve avio-kompanije s kojom letite i imati u vidu da će vam većina već nakon 28. nedelje tražiti overen lekarski izveštaj sa očekivanim terminom porođaja.
Konsultujte se sa ginekologom pre putovanja
Kontrolni pregled i potvrda od strane lekara su preporučljivi u svakoj fazi trudnoće, čak i kada je ona uredna. Vašeg ginekologa će verovatno zanimati gde putujete, koliko let traje i kakva je zdravstvena situacija na destinaciji, kako bi procenio da li je takvo putovanje u trudnoći bezbedno za vas.
Mnoge žene zanima i da li je putovanje avionom u ranoj trudnoći bolje od kasnijih nedelja. Zapravo, najbolji period za putovanje avionom u trudnoći je drugi trimestar, što će vam potvrditi većina lekara, ali i mama.
Razlog za to je što su komplikacije češće u prvom trimestru, a mnoge trudnice se bore sa mučninom i manjkom energije, koji u drugom trimestru kod većine sasvim prolaze.
Kod rizičnih trudnoća i trudnica sa određenim zdravstvenim problemima poput povišenog pritiska i tromboze, lekar može preporučiti mirovanje i zabraniti putovanja, zbog čega je neophodno ići na redovne kontrole i obavezno se konsultovati pre početka planiranja putovanja.
Odaberite pravo putno osiguranje
Trudnicama se savetuje da nikuda ne kreću bez putnog zdravstvenog osiguranja. Ono će pokriti hitne medicinske situacije tokom putovanja, a može se kupiti sve do 28. nedelje nerizične trudnoće ili do 30. kod pojedinih osiguravajućih kuća.
Važno je napomenuti da osiguranje ne pokriva redovne preglede i praćenje trudnoće u inostranstvu već služi isključivo za hitne intervencije.
Birajte direktne letove kada je moguće
Presedanje na aerodromu često je veoma naporno čak i za najzdravije trudnice. Zato su direktni letovi preporučljivi kad god postoje kao opcija jer pružaju značajnu uštedu vremena i kraći boravak na aerodromima uz izloženost različitim virusima zbog velike frekventnosti.
Pripremite svu potrebnu dokumentaciju
Vaš ručni prtljag na svakom putovanju čuva važna dokumenta poput pasoša, a ukoliko putujete u trudnoći, biće potrebno da mu dodate i važnu medicinsku dokumentaciju. Ne zaboravite da ponesete lekarski izveštaj i kontakt podatke ginekologa u slučaju nepredviđene zdravstvene situacije ili prevremenog porođaja.
Isplanirajte prevoz do aerodroma
Vožnja truckavim gradskim prevozom ili bezuspešni pokušaji da se pronađe taksi u poslednji čas često su mnogo stresniji od leta avionom.
Zato je važno da isplanirate pouzdan i bezbedan prevoz do aerodroma, a nema udobnijeg vozila od vašeg ličnog, zar ne?
Jednostavno rezervišite Tesla parking na aerodromu i ostavite svoj automobil na sigurnom. Zauzvrat vam nudimo besplatan transfer do terminala i dočekujemo vas u povratku sa puta.
Izaberite udobna sedišta u avionu
Birajte mesta pored prolaza u avionu, koja omogućavaju lakši izlazak do toaleta i protezanje nogu.
Imajući u vidu da putovanje avionom u trudnoći zahteva veću udobnost, možda bi trebalo zaobići low cost avio-prevoznike i umesto toga odabrati kompaniju koja pruža veći luksuz i više prostora za noge.
Ne brinite o detektoru za metal
Pojedine trudnice budu zabrinute pri pomisli da moraju proći kroz detektor za metal. Međutim, ne postoji apsolutno nikakav dokaz da on može biti štetan za majku ili bebu, baš kao ni zračenje u avionu.
Ono što možete učiniti pri dolasku na bezbednosnu kontrolu je da zamolite da budete propušteni preko reda, u slučaju velike gužve. Najčešće će osoblje i samo uočiti trudnicu i sprovesti je preko reda, a ostali putnici, naravno, pokazati razumevanje.
Namestite pravilno pojas
Pojas treba postaviti ispod stomaka, preko kukova, a nikako preko stomaka. Preporučljivo je da ga ne skidate dok sedite, čak i kada je signal za obavezne pojaseve isključen, iz bezbednosnih razloga.
Oprezno sa teškim prtljagom
Trudnoća je vreme kada treba da dopustite drugima da vas razmaze. Neka vam ne bude neprijatno da zamolite svoje saputnike ili posadu u avionu da vam pomognu sa koferom ukoliko znate da je prežak za vas.
Ne zaboravite da se hidrirate tokom leta
Trudnice su sklonije dehidraciji, a kako je kabinski vazduh već suvlji, izuzetno je važno hidrirati se tokom čitavog putovanja. Naravno, bitno je i koju tečnost unosite u organizam.
Izbegavajte kofeinske i gazirane napitke u avionu jer deluju kao diuretici. Voda je najzdravije piće, a kako bi vam bila ukusnija možete je obogatiti limunom ili ubaciti kriške krastavca u nju.
Pripremite se za mučninu
Nizak vazdušni pritisak u avionu osetljivijim trudnicama može izazvati mučninu.
Iako većina zdravih trudnica ovo ne oseti, nije na odmet da pođete u avion pripremljeni. Preporuka je jesti isključivo lagane obroke pre leta.
U avionu birajte blagu i proverenu hranu, a zaobiđite nepoznata i jako začinjena jela. Pripremite se za eventualnu mučninu tako što ćete spakovati grickalice poput badema, grisina, sušenog voća ili nečeg drugog za šta ste uvideli da vam pomaže kod mučnine.
Predupredite oticanje nogu
Većina žena se u trudnoći suočava sa oticanjem nogu, a pri putovanju avionom se ono, usred dugog stajanja na aerodromu, a potom i sedenja, može pojačati.
Zato se savetuje nošenje kompresivnih čarapa, redovno protezanje nogu i lagane vežbe tokom leta. Ukoliko vas čeka izuzetno dug let, pripremite se na povremeno ustajanje i šetanje po avionu.
Nosite udobnu odeću i obuću
Udobna odeća i obuća su preporučljive na svakom putovanju, ali tokom trudnoće postaju neophodni. Zaboravite na uske čizme i visoke potpetice jer tokom leta može doći do oticanja zglobova. Umesto toga, birajte komotne, anatomske patike.
Preporuka je i nošenje slojevite garderobe zbog promenljivih temperatura u avionu.
Isplanirajte dolazak na destinaciju
Po sletanju na destinaciju, prolasku kroz pasošku kontrolu i preuzimanju prtljaga, velike su šanse da ćete biti više nego spremni za odmor. Zato, organizujte prevoz na vreme kako biste izbegli nepotrebno čekanje i stres.
Raspitajte se koje opcije gradskog prevoza su na raspolaganju i koliko je vaš smeštaj udaljen od aerodroma. Bukirajte rent a car vozilo unapred ili rezervišite taksi koji će vas čekati.
Takođe, proverite dostupnost medicinskih ustanova u blizini mesta gde odsedate.
I za kraj, ne zaboravite da uživate u svom putovanju i napravite mnogo uspomena, jer će ona uskoro, kada vam se pridruži novi član porodice, postati još lepša, ali i znatno drugačija. Zato pročitajte i naš popularni blog ‚‚Beba u avionu”, te saznajte šta vas sve očekuje.
Srećan put!