Beba u avionu – sa koliko meseci beba sme u avion i kako se pripremiti za put?

Novopečenim roditeljima mnoge stvari vezane za život sa bebom predstavljaju nepoznanicu, a putovanje avionom sa bebom je jedna od njih.

Ukoliko planirate svoje prvo zajedničko putovanje, verovatno vas mnogo toga interesuje. Od toga šta spakovati do pitanja kada je beba dovoljno stara da putuje avionom. Za vas smo pripremili detaljan vodič za putovanje sa bebom avionom u kom ćete dobiti odgovore na sva vaša pitanja.

Sa koliko meseci beba sme u avion?

Novorođenčad ne bi trebalo da lete avionom prvih par nedelja života, a generalna preporuka je da ne lete pre navršena dva do tri meseca života.

Neke avio-kompanije eksplicitno zabranjuju roditeljima da vode na put decu mlađu od 7 nedelja. Kada su u pitanju duži, prekookeanski letovi, mnogi prevoznici neće dozvoliti da bebe mlađe od 3 meseca putuju.

Ovo je opravdano i razumljivo jer na aerodromima i u avionima, usred frekventnosti putnika, postoji pojačan rizik od zaražavanja virusima što nije preporučljivo kada su bebe veoma male jer njihov imunitet nije još uvek dovoljno razvijen.

Da li je potrebna saglasnost od pedijatra?

Da, za veoma malu decu pojedine kompanije mogu vam tražiti i saglasnost od pedijatra za let bebe avionom.

Kako se pripremiti za putovanje avionom sa bebom?

Vaš zadatak kao roditelja je da prvi let avionom svom mališanu pretvorite u što prijatnije iskustvo, a to je moguće samo uz pažljivu pripremu i planiranje svakog koraka.

Pasoš za bebu

Ukoliko se spremate za svoje prvo putovanje avionom sa bebom, moguće je da se pitate kako izgleda procedura vađenja pasoša za mališane i mogu li se oni, kao nekada, upisati u pasoš oca ili majke.

Po Zakonu o putnim ispravama, danas nije moguće upisati dete u isprave roditelja već je neophodno da oni imaju sopstveni biometrijski pasoš.

Deca mlađa od 3 godine života mogu dobiti isključivo pasoš u trajanju od 3 godine, a deca od 3 do 14 godina sa rokom važenja od 5 godina.

Zahtev za izradu pasoša podnose oba roditelja zajedno i neophodno je priložiti fotografiju bebe. Ukoliko je ona veoma mala, napravite fotografiju tako što ćete bebu položiti da leži na leđima na beloj tkanini.

Važna napomena: ukoliko putujete sami sa detetom, bez drugog roditelja, biće vam neophodna njegova dozvola.

Da li bebe plaćaju avionsku kartu?

Većina avio-kompanija dozvoljava da deca do dve godine starosti putuju u krilu svog roditelja. U tom slučaju karta za bebu je besplatna ili se plaća od 10 do 30% od njene pune cene.

Iako je dozvoljeno da dete sedi u krilu, mnogi roditelji preferiraju da za putovanje avionom plate dodatno sedište kako bi na njega mogli da namontiraju jaje sedište ili nosiljku za bebu, ali i da bi se osećali komfornije i rasporedili svoje stvari bez problema. Ovo je posebno značajno u slučaju dužih letova.

Izbor sedišta

Prva sedišta u prednjem delu aviona najčešći su izbor roditelja sa malom decom jer su bliže izlazu i posada je u blizini ukoliko im nešto zatreba, te vam savetujemo da ih razmotrite pri rezervaciji karata kako bi vam boravak u avionu bio jednostavniji.

Hrana za bebu

Jedna od osnovnih stvari koju treba pripremiti pre bebinog leta avionom je njena hrana. Podrazumeva se da ćete spakovati mleko, kašice, vodu i sve ostalo što je detetu potrebno za vreme letenja.

Ukoliko je avio-kompanija preko koje letite Air Serbia, beba u avionu sme imati svu potrebnu hranu i tečnosti. Za hranu i piće za bebe postoji izuzetak od propisanog pravila 100 ml po flašici, ali one moraju biti spakovane u skladu sa propisima – u prozirnu zatvorenu vrećicu koju ćete priložiti na bezbednosnoj kontroli.

Prtljag za bebu

Bebe do 2 godine starosti kod većine avio-prevoznika nemaju pravo na svoj prtljag, ali se podrazumeva da roditelji mogu da ponesu kolica, nosiljku i svu hranu potrebnu za let.

Evo podsetnika šta sve treba da se nađe u sklopu vašeg prtljaga:

  • hrana i piće
  • kolica
  • svi lekovi i kozmetika koji su eventualno potrebni za bebu. Lekove će možda biti potrebno prijaviti na šalteru
  • vlažne maramice
  • kengur nosiljka ili sedište za bebu
  • pelene i presvlaka
  • zabava za bebu tokom leta

Transfer do aerodroma

Prilikom planiranja putovanja do aerodroma potrebno je da odaberete najmanje stresnu opciju za bebu. Preporuka je da se do aerodroma odvezete sopstvenim vozilom. Potražite pouzdan parking na aerodromu sa kog će vas zaposleni prevesti do terminala i u povratku sačekati. Na taj način nećete morati da brinete o pozivanju taksija ili čekanju često nepouzdanog gradskog prevoza.

Šta sa kolicima za bebu?

Tokom čitavog boravka na aerodromu možete normalno koristiti kolica i voziti bebu u njima. Međutim, preporuka je da uzmete laganija sklopiva kolica koja su jednostavna za nošenje jer ih je neophodno sklopiti pri dolasku na bezbednosnu kontrolu, tzv “kišobran kolica”.

Kada ona prođu kontrolu možete ih ponovo rasklopiti i koristiti sve do ulaska u avion. Tada bebu uzimate u naručje i unosite u avion, a kolica predajete službeniku avio-kompanije. Ona će se prevoziti u prtljažniku i po sletanju ćete ih dobiti natrag.

Prioritetno ukrcavanje

Mnogi roditelji se pitaju da li imaju pravo prioritetnog ukrcavanja sa malom decom. Ovo zavisi od kompanije sa kojom letite, ali uglavnom će službenici sa gejta pri ukrcavanju prvo pozvati putnike iz biznis klase i putnike sa bebama i malom decom, pa potom sve ostale.

Takođe, većina aerodroma daje prioritet roditeljima s malom decom i na bezbednosnoj i pasoškoj kontroli. Čak i kada ovo nije zvanična praksa, ukoliko se vaše dete unervozilo ili žurite, većina putnika će vas pustiti da prođete preko reda ili će zaposleni na aerodromu insistirati na tome i provesti vas kada vidi bebu.

Saveti za lagodan let avionom sa bebom

Sada kada ste se pravilno spakovali i uspešno ukrcali u avion, veći deo posla je obavljen. Ostaje vam da uživate u putovanju sa svojom bebom i postarate se da ona bude nahranjena, zabavljena i zadovoljna, što se ne razlikuje od bilo kog drugog dana sa njom, zar ne? Ipak, evo još nekoliko saveta koji će vam olakšati let i pomoći da umirite bebu.

Kako umiriti bebu tokom uzletanja?

Mnoge bebe se uznemire tokom uzletanja jer im smeta zapušenost ušiju. Kako biste umirili bebu savet je da joj ponudite da sisa. Dojenje se pokazalo kao uspešan lek za umirivanje bebe tokom uzletanja, te probajte da prilagodite vreme hranjenja već nekoliko dana uoči puta.

Ovo je posebno značajno ukoliko letite na destinacije sa vremenskom razlikom većom od par sati kako biste se dete i vi privikli na džet leg.

Takođe, pri rezervaciji karata, birajte mesta do prozora ukoliko želite nešto više privatnosti za dojenje.

Ukoliko se beba jako unervozila, probajte da se prošetate sa njom duž aviona noseći je u kengur nosiljci. Tako će se najbrže uspavati, a vi ćete moći da se na kratko opustite u toku leta.

Za nešto stariju decu preporuka je da pripremite njihove omiljene igre i plišane igračke, kao i telefon ili tablet na kom mogu gledati umirujuće crtaće koje vole.

Opustite se!

Najbitniji savet za roditelje kada je u pitanju putovanje bebe avionom je da ne zaboravite da se opustite! Vaše dete će osetiti ukoliko ste nervozni u toku puta. Čak i ako mališan neprestano plače ne dozvolite da vas obeshrabre i uznemire ljudi oko vas. Većina putnika u avionu imaće puno razumevanja jer su mnogi i bili u vašoj situaciji.

Let avionom sa bebom može biti lepo iskustvo i ne treba izbegavati putovanja dok je dete malo jer su ona prilika za stvaranje nezaboravnih uspomena.