Online čekiranje karte za avion ubrzano postaje primarni način prijave na let u čitavom svetu. Ova procedura podrazumeva unos ličnih podataka u formu na sajtu ili mobilnu aplikaciju avio-kompanije i dobijanje boarding pass-a koji predstavlja vašu jedinstvenu ulaznicu za predstojeći let.
Koliko unapred i kako čekirati kartu preko interneta? Saznajte u nastavku.
Zašto je čekiranje karte neophodno?
Verovatno se pitate zašto uopšte morate da radite online ili check in na aerodromu kada ste već kupili svoje avio karte, zar ne? Glavni razlog je beubednosna provera i potvrđivanja validnosti podataka putnika.
Verovatno već znate da se prijava na let može obaviti na dva načina: fizički, na šalteru aerodroma, ili putem online check in opcije. Ova druga je sve popularnija zbog uštede vremena i smanjena gužvi na aerodromima. Kod određenih avio-kompanija prijava na aerodromu se naplaćuje dodatno, a pojedinim low cost avio-kompanijama je online check-in već duže vreme i jedini moguć način prijave.
Na primer, check-in Ryanair dozvoljava isključivo online, te ako ga ne obavite u zadatom periodu putem svog mobilnog telefona ili kompjutera, postoji rizik da ne uđete u avion!
Kada se radi online check in?
Vreme za online check in može se razlikovati kod različitih avio-kompanija, ali evo informacija za neke od najpoznatijih avio-prevoznika koji saobraćaju sa aerodroma Nikola Tesla:
Airserbia online check in
Kada počinje? 48 sati pre poletanja.
Kada se završava? 3 sata pre poletanja
Kada se završava predaja prtljaga? 45 minuta pre poletanja, odnosno sat vremena ukoliko putujete u Njujork, Čikago ili Tjenđin.
Da li se prijava za let na aerodromu dodatno naplaćuje? Ne.
Wizz Air online check in
Kada počinje? 24 sati pre poletanja. Osim ukoliko ste kupili sedište prilikom rezervacije avio-karte, online check in u Wizz Air-u u tom slučaju moguć je već 30 dana uoči leta.
Kada se završava? 3 sata pre poletanja
Da li se prijava za let na aerodromu dodatno naplaćuje? Da, savetuje se check in putem interneta ili mobilnog telefona, osim u slučajevima kada na nekom aerodromu nije dostupno online čekiranje. U tom slučaju je prijava besplatna.
Lufthansa online check in
Kada počinje? 30 sati pre poletanja.
Automatski check in – Lufthansa ima mogućnost automatske prijave, ukoliko odaberete ovaj servis boarding pass će vam automatski stići na mail 23 sata pre poletanja.
Kako se radi online check in – procedura korak po korak
Zamislite online check in kao prvi korak svog putovanja koji je moguće obaviti iz udobnosti vašeg doma u svega par klikova. Ova procedura vam omogućava da zaobiđete redove na šalteru i direktno preuzmete kartu za ukrcavanje (boarding pass).
Evo kako to izgleda u praksi:
Prijavite se na sajt avio-kompanije
Otvorite mail koji ste dobili prilikom kupovine karte. Tu će se nalaziti link ili uputstvo za prijavu. Kliknite na link i unesite tražene podatke pomoću kojih će vas sistem prepoznati. Kod većine kompanija to su šifra potvrde rezervacije i prezime.
Unesite ostale potrebne informacije
Sistem će vam, nakon što je pronađen vaš, let tražiti podatke poput broja pasoša, imena i prezimena. Ovo je trenutak kada proveravate da li su svi podaci tačni. Ako ste ikada popunjavali bilo kakav formular online, ovo vam neće biti strano.
Biranje sedišta
Aviokompanije često nude opciju da sami izaberete mesto u avionu, ali se ona uglavnom dodatno naplaćuje. Želite li prozor za bolji pogled ili više mesta za noge? Klikom izaberite sedište i potvrdite.
Preuzimanje karte za ukrcavanje
Nakon unosa podataka i eventualnog izbora sedišta, sistem generiše vaš boarding pass. Možete ga odštampati ili sačuvati na svom telefonu – obavezno proverite šta aviokompanija zahteva, jer neki insistiraju na papirnoj formi.
Imajte vidu da nakon što je check in obavljen nisu moguće naknadne izmene avionske karte osim kod određenih low cost kompanija, ali se to gotovo uvek dodatno naplaćuje.
Spremni ste!
Karta je kod vas i jedino što preostaje jeste da spakujete pasoš i prtljag krenete ka aerodromu. Ako imate samo ručni prtljag, preskačete šalter i odmah idete na pasošku i sigurnosnu kontrolu. Ako imate kofer, predajete ga na šalteru za prtljag.
Ne mogu da se prijavim online, šta da radim?
Ako sistem ne prihvata vašu šifru rezervacije, prvi korak je da proverite mail koji ste dobili prilikom kupovine karata. Možda je vaš let odložen ili je promenjen avion. U tom slučaju trebalo bi da ste na mail dobili informaciju i novi link za čekiranje karte.
U slučaju da ne možete da pristupite polju za unos podataka moguće je da ste poranili. Setite se da različite kompanije imaju različit vremenski okvir za prijavu, te tako Air Serbia online check in dopušta već 48h, a Wizz Air tek 24h uoči leta.
Takođe, u slučaju da putujete sa kućnim ljubimcem imajte u vidu da je moguć samo check in na aerodromu.
Šta god da je razlog, ako je online prijava na let neuspešna, obavezno kontaktirajte korisnički servis avio-kompanije preko koje letite kako bi rešili vaš problem. Najčešće su u pitanju jednostavni problemi tehničke prirode koje njihovi zaposleni brzo otklanjaju.
Najvažniji savet: nemojte paničiti ako vam se ovo dogodi, ali nemojte ni ostavljati online check in za poslednji trenutak. U retkim slučajevima kada greška ne može biti otklonjena na vreme od vas će se zahtevati check in uživo i tada je važno da na aerodrom dođete ranije.
Kako biste izbegli gužvu i kašnjenje, savetujemo dolazak sopstvenim vozilom. Tesla parking na aerodromu će o vašem automobilu brinuti dok ste na putovanju i odvesti vas od parkinga do terminala i nazad brzo i efikasno.